Warsztaty w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Dwunastego grudnia (piątek) przedszkolaki z grupy IV udały się do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie na cykl warsztatów pt. „Świat kolorów”. W czasie zajęć dzieci odkrywały tajemnice światła i barw. Dowiedziały się jak powstaje tęcza, a także same próbowały ją stworzyć przy pomocy pryzmatu i latarki. Następnie przedszkolaki podzielone na mniejsze podgrupy, otrzymały kolorowe wstążki i za zadanie mieli ułożyć kolory tęczy w poprawnej kolejności. Nie wszystkim grupom się to udało, ale pani przewodnik nauczyła nas wierszyka, dzięki któremu kolejność kolorów nie będzie problemem. Tytuł wierszyka brzmiał następująco: „Czemu patrzysz żabko zielona na grubego faraona”. Hmm… ciekawe gdzie schowały się tu kolory tęczy?
Na zakończenie każdy z uczestników wykonał bączka z kolorową tarczą, którego mógł zabrać ze sobą.
Po części warsztatowej udaliśmy się na wystawę „Kolorowe Koło”. Stanowiska, choć tematycznie dotyczą różnych dziedzin nauki i życia, wiąże wspólny kształt, jakim jest koło. Można więc samodzielnie podnieść 115 – kilogramowy silnik używając wielokrążków, pojeździć rowerem o kwadratowych kołach, zbudować basztę czy podnieść windę napędzaną kołem deptakowym. Przedszkolaki były w swoim żywiole, więc nie kryły  żalu, gdy przyszło im opuszczać tak interesujące i atrakcyjne miejsce.
Ostatnim punktem naszego pobytu w Muzeum było zwiedzanie wystawy „Z dziejów polskiej motoryzacji”. Dzieci miały możliwość zobaczenia samochodów i motocykli produkowanych w Polsce i na licencjach zagranicznych, bądź stanowiące rodzime projekty.
Największym zainteresowaniem wśród naszych podopiecznych cieszył się tramwaj konny z 1882 roku, który jeździł po krakowskich drogach. Pani przewodnik zaprosiła dzieci do tramwaju i zabrała ich na małą przejażdżkę.
Ależ smutno było z niego wysiadać, kiedy dojechaliśmy na ostatnią stację; ale jak to w życiu bywa wszystko co miłe i przyjemnie szybko się kończy. Pełni wrażeń i nowych doświadczeń wróciliśmy do naszego przedszkola.