To takie proste!
Przedszkole Samorządowe nr 176
Strona głowna  /  Aktualności


                                                                                

Archiwum aktualności

W maju 2019 roku obchodziliśmy w naszej grupie Międzynarodowy Dzień Tańca. Dzieci dowiedziały się czym jest taniec, odpowiadały na pytania po co jest taniec, ale przede wszystkim miały możliwość posłuchania i zobaczenia najbardziej charakterystycznych tańców. Oglądały również piękne fotografie prezentujące poszczególne tańce. Bawiły się przy tym wspaniale, bo same wcielały się w rolę profesjonalnych tancerzy. Rozróżniały tańce polskie: Krakowiaka, Kujawiaka, Mazura, Oberka, Poloneza, oraz tańce europejskie i orientalne. Tańczyły w parach i solo. Były tańce  nowoczesne, tańce latynoskie, a nawet taniec brzucha, flamenco i tańce etniczne. Wspaniałe jest to, że dzieci uwalniają z siebie taką ekspresję podczas tańca, która w żaden sposób ich nie krępuje. Rodzicom również życzymy takiego podejścia: "Tańcz tak, jakby nikt nie patrzył. Śmiej się tak jak tylko dzieci śmieją się".

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-06-03 21:14:37

Wiemy już wiele o Kosmosie i planetach, ale najwięcej o Ziemi- planecie, na której żyjemy. Wiemy, że jest okrągła i kręci się wokół Słońca, że trzeba ją chronić i o nią dbać. Nasz kawałek ziemi, to miasto, w którym mieszkamy i mały jej skrawek –nasz przedszkolny ogród.  Tu przez cały rok możemy bawić się i obserwować, jak wraz z porą roku wszystko się zmienia, rośnie, dojrzewa.  Posłuchać śpiewu ptaków, krakania wrony podziwiać gniazdo sroki, a nawet obserwować skaczącą z drzewa na drzewo wiewiórkę. Podczas obserwacji mieliśmy okazję spotkać ciekawych mieszkańców naszego ogrodu. Obserwowaliśmy dżdżownicę, która skrywała się w ziemi, dużego czarnego żuka, ślimaka i małą czerwoną biedronkę siedzącą na krzaczku. Przygrzewało wiosenne słońce i z nami cieszyło się, że nasza ziemia jest jeszcze piękniejsza.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-06-03 21:13:21

Dziewczynka Wanda Malewska z gr. 5 brała udział   w XV Ogólnopolskim Konkursie  Plastycznym „Ilustracje do wierszy Jana Brzechwy” – wyróżnienie. Gratulujemy!!!!!!!

 Celem konkursu było:

- rozwijanie zdolności plastycznych dzieci, pobudzanie wyobraźni  oraz zachęcanie do czytania i poznawania najpiękniejszych bajek, wierszy i utworów poety.
- kształtowanie wrażliwości odbioru utworów literackich
- rozbudzanie twórczej inwencji dziecka i kreatywności
- kształtowanie umiejętności wypowiadania się za pomocą różnych technik plastycznych
Konkurs był zorganizowany przez  Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza”  w Krakowie.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-06-03 21:11:23

W dniu 03.06.2019r (poniedziałek) serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców i dzieci na "Piknik Rodzinny", który odbędzie się na terenie ogrodu przedszkolnego
w godzinach od 15:00 do 19:00.
Życzymi miłej zabawy!!!

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-05-26 13:46:00

Zapraszamy Rodziców na zebranie 28 maja (wtorek)
o godzinie 16:30

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-05-26 13:39:46

Dnia 15 maja po raz kolejny do naszego przedszkola przybyli aktorzy i zaprezentowali przedstawienie „O Plastusiu, co zabłądził w borze”. Na scenie pojawił się Krasnalek, który przywitał się z dziećmi i poinformował ich, że mieszka w lesie, ale tęskni do swojej ulubionej szmacianej lalki Kasi. Wówczas usłyszał płacz i zastanawiał się kogo to może być: lisa, niedźwiedzia albo zbója Madeja. Okazało się, iż to był płacz Plastusia, który zabłądził w borze w czasie poszukiwań poziomek. Plastuś zapytał o drogę Drozda. Ten niestety nie znał drogi powrotnej i wysłał go do grzybka z czerwonym daszkiem i białymi kropkami, który stoi na jednej nodze. Przygody Plastusia wywołały u dzieci wiele pozytywnych emocji. Jak to w bajkach bywa Plastusiowi udało się wrócić do lalki Kasi na urodziny wraz z poziomkami. Ważnym przesłaniem przedstawienia były wartości wychowawcze  takie jak: przyjaźń, dobro oraz pomoc innym w potrzebie. Aktorzy otrzymali gromkie brawa od małych słuchaczy.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-05-20 21:41:20

Przedszkolaki z grupy IV po raz kolejny spotkały się i zamieniły się w małych naukowców. Na pierwszym spotkaniu poznały kolory światła. Dzieci przypomniały sobie kolory tęczy. Nauczyły się wierszyka „Żabko zielona”, w którym ukryły się kolory tego pięknego zjawiska atmosferycznego. Następnie przeprowadziły eksperyment „Światło słoneczne – rozczepienie i łączenie barw”. Dzieci mogły swobodnie obserwować kolory rozszczepionego przez pryzmat światła słonecznego. Później pokolorowały krążki na kolory tęczy i za pomocą plasteliny nauczyciel zamontował je na mikserze i włączył urządzenie. Przedszkolaki obserwowały jak pod wpływem szybkiego obrotu krążkiem kolory zaczynają się zlewać ze sobą. Na naszym kolejnym spotkaniu dzieci badały dlaczego pory roku się zmieniają. Oglądały krótki film „Dlaczego mamy różne pory roku”, a następnie przeprowadziły eksperyment z pomarańczą i lamką, a później z globusem. Wyróżniamy  pory roku, ponieważ oś obrotu naszej planety jest nachylona pod kątem 23,5stopnia względem płaszczyzny orbity - płaszczyzny orbity wokół Słońca. W ciągu roku oś Ziemi jest zawsze nachylona w tym samym kierunku w przestrzeni. Jednak nachylenie Ziemi względem Słońca – ulega zmianie, krążąc wokół Słońca. Półkula północna zwrócona jest w stronę Słońca przez pierwszą połowę roku a z dala od słońca – w drugiej połowie. Tak samo jest z półkula południową. Dzieci pełne entuzjazmu i ciekawości badawczej nie mogą doczekać się kolejnego spotkania.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-05-20 21:39:51

W piątek 10 maja  czworo dzieci z grupy V reprezentowały nasze przedszkole w konkursie międzyprzedszkolnym Bezpieczny Przedszkolak 2019, którego organizatorami są Straż Miejska oraz Samorządowe Przedszkole nr 22. Drużyny kolejno zmagały się z pytaniami ułożonymi w bloki tematyczne: ruch drogowy i znaki, bezpieczeństwo w domu i w przedszkolu oraz konkurencje zwinnościowo - szybkościowe. Nasze przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą na temat bezpieczeństwa. Dzielnie walczyły z innymi drużynami. Ostatecznie „drużyna białych” zdobyła  wyróżnienie.  Gratulujemy!!!!!!!!!!!

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-05-20 09:48:42

24 kwietnia dzieci z gr. III i IV udały się na wycieczkę do Dworu Czeczów na spotkanie z Agnieszką Urbańską, autorką książek dla najmłodszych. Spotkanie nosiło tytuł „Krówka i piesek bawią się do łez”. Podczas spotkania autorka zapoznała dzieci ze zwierzęcymi bohaterami ze swoich książek i porozmawiała z przedszkolakami o ludzkich cechach, które przypisujemy zwierzętom. Poruszyła też temat stereotypów, którym tak łatwo ulegamy. W tej rozmowie pomogły jej prosiak Pysiek i piesek Lejek, bohaterowie jej książek. Pisarka ukazała, że wyobraźnia nie zna żadnych granic, a zwyczajne przedmioty codziennego użytku mogą stać się fascynującymi bohaterami literackimi. Na zakończenie Pani Agnieszka zwróciła małym słuchaczom uwagę na to, jak ważne jest, by pomagać sobie nawzajem i używać zwrotów grzecznościowych. Przedszkolaki pełni wrażeń ze spotkania powróciły do przedszkola.

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-05-20 09:43:09

W dniu 25. 04. 2019 r. dzieci z grupy IV uczestniczyły w kolejnym spotkaniu w ramach „Innowacji Pedagogicznej”. Podczas tego spotkania mali odkrywcy dowiedzieli się, dlaczego na Ziemi występuje dzień i noc.Na początku rozmawiali na temat ilustracji przedstawiającej dzień i noc, jakie jest niebo w dzień i w nocy, co jest na niebie w nocy, a co w dzień. Następnie każde dziecko miało możliwość uczestniczenia w eksperymencie na przygotowanych wcześniej rekwizytach– globusie i latarce, cyklu dnia i nocy. Poprzez to doświadczenie dzieci na samych sobie sprawdziły - jak Ziemia krąży wokół słońca. Dzieci –planety, obracały się wokół dziecka –Słońca. Eksperyment bardzo się dzieciom spodobał.

Kolejne spotkanie przed nami 

komentarzy: (0)
data dodania: 2019-05-20 09:40:44