Przedszkole Samorządowe nr 176

Promocja zdrowia

W roku szkolnym 2024/2025 działania w ramach programu "Promocja Zdrowia' realizowane są w większości w starszych grupach przedszkolaków. Obejmują siedem grup, zatem około 170 dzieci. Programy i akcje, które zostały wybrane do realizacji dotyczą różnych dziedzin np. profilaktyki uzależnień, aktywności ruchowej, zdrowego żywienia, życia w zgodzie z ekologią, zasad higieny życia codziennego, w tym zdrowotnych. W większości z nich dzieci biorą udział wykorzystując w zajęciach elementy poszczególnych programów.

Szczególnie ważny jest program "Czyste powietrze wokół nas". Program ten jest adresowany do dzieci 5,6 letnich oraz ich rodziców i opiekunów. Założeniem programu jest wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Treści programu są realizowane w czasie 5 zajęć warsztatowych:

  • "Co i dlaczego dymi?",

  • "Jak się czuję, kiedy dymi papieros?",

  • "Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy?",

  • "Jak unikać dymu papierosowego",

  • "Nie pal przy mnie!".

Dzięki zajęciom dzieci zdobędą wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, będą obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, projektowały znaczek "Nie pal przy mnie", który zostanie wręczony palącym członkom rodziny. Rodzice wraz z dziećmi zostali zaproszeni do wzięcia udziału w akcji plakatowej "Czyste powietrze to zdrowie?". Dzięki realizacji programu mamy nadzieję, że nastąpi wzrost kompetencji dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy, a także zwiększenie świadomości rodziców na temat znaczenia ich roli w rozwoju zdrowotnym dzieci oraz zwiększenie umiejętności rodziców w zakresie wspierania dzieci w sytuacjach społecznych, w których narażone są na ekspozycję dymu tytoniowego.

Upowszechnianie zasad prawidłowego żywienia odbywa się poprzez udział przedszkolaków w programach do nich skierowanych, czyli:

"Mamo, Tato wolę wodę"- program kształtujący zdrowe nawyki picia wody, recyklingu i dbania o przyrodę - patronat m.in. Instytutu Matki i Dziecka, czasopismo "Bliżej przedszkola"- dzieci mają codzienny, stały dostęp do wody źródlanej dostarczanej dla każdego z wychowanków (w butelkach i z saturatora)- zajęcia prowadzone wg scenariuszy, konkurs na ulotkę promującą picie wody, prace plastyczne przy wykorzystaniu np. zużytych butelek.

"Skąd się biorą produkty ekologiczne?"- Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju wsi. Realizacja programu ma za zadanie zwiększyć świadomość dzieci i poszerzyć wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego oraz zachęcić uczestników do budowania właściwych nawyków żywieniowych, zwracania uwagę na produkcje żywności ekologicznymi sposobami. Jednym z głównych założeń jest również wdrożenie dobrej higieny oraz aktywności fizycznej na co dzień.

"Gotuj się na zmiany?" -  program firmy Winiary, który ma na celu przedstawienie dzieciom czym są dobre nawyki, jakie to jest dobre odżywianie oraz nawadnianie i po co nam aktywność. Wprowadzenie uczniów w funkcjonalne aspekty posiłków ? kiedy, ile i co zjeść, żeby mieć się dobrze oraz jak przygotować się na zakupy i jak czytać etykiety na produktach. Przedstawienie podstaw bezpieczeństwa w kuchni oraz jak i dlaczego nie należy marnować żywności.

"Witaminki" -  program edukacyjny promujący zdrowe nawyki żywieniowe. Kształtujący u dzieci już od najmłodszych lat kulture spożywania zdrowych posiłków, w których będą królowały warzywa.

"Sprintem do maratonu" -  projekt miesięcznika bliżej przedszkola, którego celem jest promowanie zdrowego stylu życia, kształtuje pokolenie budując społeczeństwo otwarte na ruch i aktywność na co dzień.

"Zdrowe przekąski każdego dnia"- realizacja właściwego przygotowywania posiłków dla dzieci w przedszkolu, w tym dbanie o zdrowe przekąski tj. owoce, suszone owoce, warzywa, nasiona i orzechy, hodowla nowalijek (w grupach- np. rzeżucha, szczypiorek).

"Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej" - przedstawia w przejrzysty sposób zasady zdrowej, zbilansowanej diety oraz ogólnie zdrowego stylu życia. Zasady te przedstawione są w przystępnej formie graficznej, gdzie przedstawione są poszczególne poziomy piramidy z konkretnymi produktami - a raczej, grupami produktów- wprowadzenie, utrwalanie i poszerzanie wiedzy w każdej grupie wiekowej przedszkolaków, warsztaty, pogadanki, rysowanie i naklejanie symboli produktów we właściwe miejsca na piramidzie.

Tematy kompleksowe dotyczące zdrowia, w tym sposobów odżywiania np. "Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki - warzywa i owoce"- zajęcia prowadzone przez nauczycieli wynikające z własnych planów pracy, zgodnych z Podstawą Programową.

Promowanie zdrowego żywienia wynikające ze statutu placówki, np. kuchnia wprowadza zdrowe posiłki ma na celu: poszerzenie świadomości dzieci, rodziców w zakresie zdrowego odżywiania, zapobieganie nadwadze i otyłości u dzieci. Edukacja dzieci w zakresie prawidłowego odżywiania - nabywanie wiedzy i umiejętności dbania o własne zdrowie. Praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy w zakresie odżywiania - kształcenie umiejętności samodzielnego wykonywania prostych, zdrowych posiłków. Propagowanie zdrowego stylu życia u dzieci i ich rodzin. Zmiana nawyków żywieniowych rodzin wychowanków. Angażowanie rodziców i dziadków do udziału w akcjach zdrowego żywienia dzieci. Zapoznanie z podstawowymi zasadami żywieniowymi, z rolą witamin i innych składników dla organizmu. Poznanie i wdrażanie przepisów ze zdrowym żywieniem do codziennej diety. Zastępowanie niezdrowej żywności zdrowymi produktami, w tym przekąskami.

"Zdrowo jem, więcej wiem" -  to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. W jadłospisach zamieszczanych na stronie internetowej przedszkola są zaznaczone pogrubioną czcionką produkty mogące zawierać alergeny, by rodzice mogli zawczasu zwrócić uwagę nauczycielom na produkty mogące wywołać u ich dzieci niekorzystną reakcję organizmu ( i ją zniwelować).

"Czyściochowa Akademia" -  to program edukacyjny, którego Celem programu jest wyrabianie odpowiednich nawyków higienicznych. Obejmuje on 6 obszarów dotyczących higieny: jamy ustnej, nosa i ucha, czystości dłoni, zasad korzystania z toalety, mycia ciała, włosów oraz pielęgnacji skóry.

"Światowy dzień wody z PAH" -  to projekt realizowany przez Polską Akcję Humanitarną, której Celem jest zaangażowanie jak największej liczby osób i szerzenie świadomości o tym, że dostęp do czystej wody to prawo człowieka. Jednak współodpowiedzialni jesteśmy za jej oszczędzanie.

Promocja objęła również obszar ekologi, która jest nieodzownym aspektem naszego zdrowia:

"Kubusiowi przyjaciele natury" to największy ogólnopolski program edukacyjny o tematyce ekologicznej dla przedszkoli oraz szkół podstawowych, którego celem jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu.

"Akcja sprzątanie świata", której w tym roku przyświeca hasło "Myślę, więc nie śmiecę". Celem akcji jest edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.