Mali Odkrywcy

Przedszkolaki z grupy IV po raz kolejny spotkały się i zamieniły się w małych naukowców. Na pierwszym spotkaniu poznały kolory światła. Dzieci przypomniały sobie kolory tęczy. Nauczyły się wierszyka „Żabko zielona”, w którym ukryły się kolory tego pięknego zjawiska atmosferycznego. Następnie przeprowadziły eksperyment „Światło słoneczne – rozczepienie i łączenie barw”. Dzieci mogły swobodnie obserwować kolory rozszczepionego przez pryzmat światła słonecznego. Później pokolorowały krążki na kolory tęczy i za pomocą plasteliny nauczyciel zamontował je na mikserze i włączył urządzenie. Przedszkolaki obserwowały jak pod wpływem szybkiego obrotu krążkiem kolory zaczynają się zlewać ze sobą. Na naszym kolejnym spotkaniu dzieci badały dlaczego pory roku się zmieniają. Oglądały krótki film „Dlaczego mamy różne pory roku”, a następnie przeprowadziły eksperyment z pomarańczą i lamką, a później z globusem. Wyróżniamy  pory roku, ponieważ oś obrotu naszej planety jest nachylona pod kątem 23,5stopnia względem płaszczyzny orbity - płaszczyzny orbity wokół Słońca. W ciągu roku oś Ziemi jest zawsze nachylona w tym samym kierunku w przestrzeni. Jednak nachylenie Ziemi względem Słońca – ulega zmianie, krążąc wokół Słońca. Półkula północna zwrócona jest w stronę Słońca przez pierwszą połowę roku a z dala od słońca – w drugiej połowie. Tak samo jest z półkula południową. Dzieci pełne entuzjazmu i ciekawości badawczej nie mogą doczekać się kolejnego spotkania.