JĘZYK MIGOWY W SAMORZĄDOWYM PRZEDSZKOLU NR 176 W KRAKOWIE

Zaczęło się od jednego wiersza i kilkunastu znaków Polskiego Języka Migowego wprowadzonych w grudniu 2015 roku. To było coś nowego - coś, co zainteresowało dzieci. Później były już kolejne piosenki w różnorodnej tematyce, a dzieci do tego stopnia pokochały język migowy, że przy wprowadzaniu każdego nowego utworu pytały, jak można zilustrować go za pomocą ruchu rąk. Dzisiaj dzieci z grupy IV w Samorządowym Przedszkolu nr 176 w Krakowie znają już kilkaset znaków PJM i wcale nie są przytłoczone tą wiedzą, ponieważ wszystkiego uczą się go w formie zabaw i piosenek.

Czas poświęcony na tę formę aktywności pozwala na wyciszenie się, koncentrację uwagi, doskonalenie percepcji oraz pamięci zarówno wzrokowej, jak i słuchowej, ponieważ gest i mimika podążają za dźwiękiem i słowem w piosence. Co więcej, w ten sposób przedszkolaki świetnie rozwijają motorykę małą czyli sprawność ruchową dłoni. Takie zabawy są również okazją do rozmów na temat osób głuchych. To szansa na przełamywanie barier, na uzmysłowienie najmłodszym, że ludzie głusi żyją wśród nas i mają takie same prawa, jak my, zatem nie powinniśmy ich w żaden sposób wykluczać. W naszych środowiskach żyją osoby porozumiewające się w języku angielskim, francuskim, włoskim – to jest dla nas całkiem normalne. Dlaczego więc czasem tak trudno nam zaakceptować i polubić osoby głuche? Te zajęcia prowadzone w Przedszkolu nr 176 uczą dzieci akceptacji na drugiego człowieka bez względu na to, jakim językiem się posługuje, jak wygląda i skąd pochodzi.

Każda przedszkolna uroczystość jest dla nas okazją do zaprezentowania rodzicom czy dziadkom nowych utworów przygotowanych z użyciem Polskiego Języka Migowego. Lokalne środowisko również kojarzy już grupę IV z tym szczególnym rodzajem aktywności, ponieważ za nami kilka konkursów i koncertów, na których publiczność podziwiała nasze występy i nagradzała gromkimi brawami. Uznanie ze strony rodzin wychowanków, ale też widowni podczas różnorodnych imprez to dla nas mobilizacja do dalszej pracy – trudnej, wymagającej, ale przynoszącej wiele radości i satysfakcji!

Małgorzata Niemczyk