WOLONTARIAT EUROPEJSKI W SAMORZĄDOWYM PRZEDSZKOLU NR 176 W KRAKOWIE

Nasze przedszkole już od lat bardzo aktywnie bierze udział w różnych akcjach, projektach, programach proekologicznych, prospołecznych. Program Młodzież w Działaniu, a konkretnie jego Akcja 2, która nosiła nazwę Wolontariat Europejski  był to program Unii Europejskiej wspierający przedsięwzięcia, które miały pomóc w rozwoju osobowości młodych ludzi oraz sprzyjać nabywaniu przez nich nowych umiejętności. Program ten był realizowany w latach 2007-2013. Ereasmus Plus to nazwa projektu na lata 2014 – 2020.

Po napisaniu wniosku aplikacyjnego oraz po rozmowie akredytacyjnej z przedstawicielem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji pełniącą rolę polskiej Agencji Narodowej  otrzymaliśmy statut organizacji goszczącej. Obecnie realizujemy już piąty projekt w ramach Wolontariatu Europejskiego. Łącznie gościliśmy  dwanaścioro wolontariuszy z Wenezueli, Turcji, Francji, Chorwacji, Hiszpanii, Niemiec, Ukrainy i Włoch. Każda wizyta wolontariuszy w przedszkolu trwała dziewięć miesięcy.

Przez ostatnie pięć lat zrealizowaliśmy w ramach wolontariatu Europejskiego pięć projektów w roku szkolnym 2012/2013 był to projekt:Exchange to Learn”. Gościliśmy dwóch wolontariuszy Gokhana U. z Turcji oraz Daniela O. z Wenezueli. Z kolei w roku szkolnym 2013/ 2014 zrealizowany został projekt:Young multiculturality, gościliśmy wolontariuszkę z Francji Lucille G. oraz wolontariusza z Turcji Meliha K. A w roku szkolnym 2014/2015 miał miejsce projekt:Children and youth multicultural education, w którym gościliśmy Aide P. Marques z Hiszpani oraz Matea S. z Chorwacji.   W roku szkolnym 2015/2016 realizowany był projekt „Let”s Tessellate”, w którym gościliśmy po raz pierwszy aż trzech wolontariuszy. Maiie S.  z Ukrainy, Clare R. z Francji oraz Alberto M.
z Hiszpani. Obecnie gościmy czterech wolontariuszy Nurię M. z Hiszpanii, Ludo O.z Francji, a także Henriette S. z Niemiec, Serafina de L.  z Włoch w projekcie: „ Find yourself ! EVS”.

Wolontariat Europejski wpłynął na wszechstronny rozwój, wielojęzyczność, wielokulturowość  u dzieci, a także u nauczycieli i całej społeczności przedszkolnej.  Przedmiotowe działania w zakresie Wolontariatu Europejskiego mogą wpłynąć na fakt, iż dzieci zechcą w przyszłości same zostać wolontariuszami. Realizacja Wolontariatu Europejskiego zaowocowała nie tylko efektami wspólnych działań, ale również długoletnią przyjaźnią.

mgr  Marzena Korta