Celem głównym innowacji jest rozwijanie postawy patriotycznej, związanej
z tożsamością regionalną i narodową. Dzięki takiemu poznaniu dziecko staje się świadomym obywatelem najpierw „Małej Ojczyzny”, dostrzegając z czasem, że jest ona częścią tej „Dużej Ojczyzny”. Głębokie poczucie przynależności do własnego kraju to początek ścieżki, prowadzącej do stawania się również świadomym Europejczykiem. Zamierzony cel staramy się osiągnąć wykorzystując muzykę poszczególnych regionów, która jest źródłem wiedzy, nauki i inspiracji.
Realizację poszczególnych tematów innowacji rozpoczęłyśmy we wrześniu. Trzydziestominutowe zajęcia odbywają się co dwa tygodnie. Uczestniczy innowacji regionalnej to 16 dzieci ze starszych grup: VI, V i IV, które zgłosiły zainteresowanie zaproponowaną tematyką i sposobem jej realizacji.

Od września 2015 r. do stycznia 2016r., podczas spotkań w ramach innowacji regionalnej zostały zrealizowane następujące tematy:

1. Polska – moja Ojczyzna
Tematy realizowane przez ok. trzy miesiące: wrzesień, październik, listopad 2015r.
• Zapoznanie dzieci z symbolami narodowymi (Godło, Flaga).
• Stolica Polski – herb, legenda, zabytki.
• Oglądanie filmów dokumentalnych o polskich miastach.
• Wprowadzenie następujących piosenek i pieśni patriotycznych: „O mój Rozmarynie”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Krakowiak Kościuszki”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Płynie, Wisła płynie”, „Wojenko, wojenko”, „Jak szło wojsko”.

Efekty
Współpraca w przygotowaniach dzieci, które wzięły udział w XIII MAŁOPOLSKIM PRZEGLĄDZIE PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA oraz VI OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU PIESNI PATRIOTYCZNEJ, organizowany dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz dorosłych uczestników najpierw województwa małopolskiego. Natomiast drugi etap obejmował przesłuchania uczestników z całej Polski. Dnia 6 listopada 2015 r. odbył się Małopolski Koncert Przeglądowy, podczas którego dzieci z naszego przedszkola zaprezentowały dwie z pięciu przygotowanych pieśni patriotycznych, których poziom wykonania był bardzo wysoki. W związku z tym, że dzieci z naszego przedszkola zostały laureatem w kategorii zespoły, uczestniczyły również w drugim etapie, ogólnopolskim, podczas którego zajęły III Miejsce w Kategorii Zespoły. Finalnie, nasi uczestnicy wykonali jeden utwór na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej, podczas Koncertu Galowego Laureatów Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej. Przegląd i Festiwal w dniach 6 i 7 listopada 2015 r. odbył się w auli Kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Krakowie Nowej Hucie, os. Szklane Domy 7.
Podczas realizacji powyższych tematów dziecko:
• kształtowało tożsamość narodową;
• poznało i śpiewało pieśni i piosenki o tematyce patriotycznej;
• poznało legendy związane z powstaniem państwa polskiego;
• prezentowało rówieśników podczas corocznych obchodów Dnia Niepodległości
w Małopolskim i Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznych.

2. Adwent i ludowe zwyczaje bożonarodzeniowe w Krakowie i na Podhalu
Tematy realizowane przez ok. dwa miesiące: listopad, grudzień 2015 r.
• Poznanie tradycji związanych z okresem adwentu i Bożego Narodzenia, kultywowanych na Podhalu.
• Dostrzeganie różnic i podobieństw w tradycjach bożonarodzeniowych panujących
w Krakowie i na Podhalu (przygotowanie stołu wigilijnego, różnorodność potraw itp.).
• Nauka „pastorałek” w języku gwarowym: „ Hej, Malućki, Malućki”, „Dobrze ześ
się Jezu pod Giewontem zrodziył” – wspólne kolędowanie.

Efekty
Przygotowanie elementów regionalnych oraz pastorałek: „Hej, Malućki, Malućki”, „Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrozdiył” , przedstawionych podczas prezentacji „Jasełek” dla rodziców i najbliższych podczas spotkań wigilijnych.
Podczas realizacji powyższych tematów dziecko:
• poznało zwyczaje i tradycje panujące na Podhalu i w Krakowie, związane
z obchodami świąt Bożego Narodzenia;
• poznało słowa i melodie pastorałek: „Hej, Malućki, Malućki”, „Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrozdiył”;
• przygotowało elementy ludowe do występu artystycznego dla najbliższych z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

3. Karnawał - krakowskim i góralskim przytupem obchodzimy karnawał
Tematy realizowane w miesiącu styczniu 2016.
• Praca plastyczna - projektowanie strojów na bal karnawałowy, nawiązanie
do ornamentów ludowych.
• Udział w balu karnawałowym.
Efekty:
Dziecko uczestniczyło w zabawie karnawałowej, podczas której miało możliwość czerpania radości i zadowolenia z udziału w zabawie, podczas przedszkolnego balu karnawałowego.